Przedszkole 126 "Różanka", Wrocław

mapa serwisu  
przedszkole
O nas
Nasze przedszkole
Zajecia
Aktualnosci
Ekonowinki
Dla rodzicow

Historia przedszkola

Przedszkole nr 126 przy ul. Jugosłowiańskiej 115 powstało 23 sierpnia 1980 r. Powołane zostało przez Kuratorium Oświaty i Wychowania we Wrocławiu w oparciu o wniosek Wydziału Oświaty i Wychowania Wrocław Psie Pole z dniem 25 lutego 1980 r. Podstawą prawną powyższego aktu był artykuł 38, ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania, oraz w oparciu o Uchwałę Rady Narodowej województwa wrocławskiego i Miasta Wrocławia z dnia 18 lutego 1976 r. Budowa nowego, dużego osiedla usytuowanego na Różance, determinowała konieczność wybudowania także nowego przedszkola. Budynek zaprojektowano wykorzystując szwedzki model przewidziany dla obiektów użytkowanych przez dzieci.

Prace budowlano - wykończeniowe miały zakończyć się w sierpniu 1979 roku, niestety opóźniły się i pierwsze przedszkolaki przekroczyły próg przedszkola w marcu 1980 roku, a od września 1980 już działaliśmy "pełną parą". Początkowo przedszkole miało jeszcze dwie filie w zaadaptowanych pomieszczeniach i siedem oddziałów dzieci. W latach dziewięćdziesiątych filie zostały zlikwidowane i funkcjonujemy tylko w macierzystym budynku.

3 czerwca 2000 r. uroczyście obchodziliśmy rocznicę dwudziestolecia istnienia naszego przedszkola. W tym dniu na mocy Uchwały Zarządu Miasta Wrocławia otrzymaliśmy imię "Różanka". Wydany został z tej szczególnej okazji specjalny, okolicznościowy numer gazetki przedszkolnej, zawierający między innymi trochę faktów historycznych o przedszkolu i osiedlu. Honorowym gościem tej uroczystości była pierwsza, wieloletnia dyrektorka przedszkola, która prowadziła tę placówkę do 1999 roku.przedszkole
(c) Przedszkole Rozanka 2004-2005   przedszkole   :   kontakt   :   katalog stron